Dagboek Catharina #41 | ‘Ik wil hem missen, dan blijft hij bij me’
15 september 2023 · 06:00
Update: 13 september 2023 · 11:31
Het missen van haar broer Kees verandert door de tijd. Catharina ervaart een knagend gevoel.
Maart 2021 - Het knaagt een beetje. Zat ik een jaar geleden verlamd tussen de kaken van de dood en gierde de pijn door mijn lichaam, nu is het veel subtieler. Een knager in mijn hart, stiekem op de achtergrond van alles, de hele dag door.
Het monster is een muis geworden, die alle hoekjes van mijn hart heeft ingenomen. Hij kan overal tussendoor en verborgen aanwezig zijn. En dan knaagt hij hier en daar stukjes van mijn hart. Steeds hoor ik zijn geritsel ergens, steeds voel ik wel een beetje pijn en er blijft altijd wel wat rommel achter, zodat ik nooit helemaal opgeruimd ben. Ik wen aan het versplinterd zijn.
Nieuwe plant
Maar er zijn dagen dat het harder aan me knaagt. Dan ben ik onrustig onder de oppervlakte. Ik wil hem weer zien en spreken. Het is al zo lang geleden en ik heb zoveel te vertellen en te vragen. Van grote dingen als de ontwikkelingen van deze tijd en wat er gebeurt in de levens van mij en de andere achterblijvers, tot hele kleine dingen, die me dan toch dwars blijven zitten.
Zoals de verzorging van mijn nieuwe plant. Ik google me suf en lees van alles, maar ik wil zijn mening horen over waar de plant wel en niet van houdt en wat de beste plek is. Ik wil van hem horen; ‘ja, mooi is die, hè’ en vertellen over mijn balkontuin, omdat ik er dan nog blijer mee ben.
Knagertje
Maar vragen blijven openstaan en verhalen sommen zich op in mijn hoofd. Tot op het moment dat ze in het niets zullen verdwijnen, omdat het niet meer bij te houden is. Dan delen we niet meer. Dan ben ik echt alleen. Dat knaagt aan me. Dat het moment waar ik onbewust toch nog naar uitzie en verlang, niet zal komen. Daardoor kom ik soms moeilijk in slaap.
Toch lukt het, tot mijn eigen verbazing, om vrij normaal te leven met dat knagertje op de achtergrond. Ergens denk ik dat die nooit meer vertrekt. Ach, misschien hoeft dat ook niet. ‘Geen mens is zo aanwezig als degene die gemist wordt’, schreef Manu Keirse. Ik wil hem blijven missen. Want dan blijft hij bij mij horen.
Blog Anemoon | ‘De avond van het ongeluk schoot ik als vanzelf in de overlevingsstand'
Blog Anemoon | ‘De avond van het ongeluk schoot ik als vanzelf in de overlevingsstand'Dagboek Catharina #40 | ‘Over de doden niets dan goeds. Toch?’
Dagboek Catharina #40 | ‘Over de doden niets dan goeds. Toch?’
Foto: Anouk van der Reest
Meest gelezen
- Bekijk hier 5 bijzondere uitvaarten: van Pokémon tot voetbal bij de kist
Bekijk hier 5 bijzondere uitvaarten: van Pokémon tot voetbal bij de kist
- Wil je je verhaal delen in de uitzending van 'Ik mis je'? Meld je aan
'Ik mis je' zoekt tv-kandidaten
Wil je je verhaal delen in de uitzending van 'Ik mis je'? Meld je aan
Lees ook
- ‘Sophie wilde niet op haar twintigste hier begraven liggen. Ze wilde leven, net als wij’
‘Sophie wilde niet op haar twintigste hier begraven liggen. Ze wilde leven, net als wij’
- Gerdine Blom: ‘Na Miriams dood was ik diep gewond, nu ben ik wat meer geheeld’
Gerdine Blom: ‘Na Miriams dood was ik diep gewond, nu ben ik wat meer geheeld’
- Blog Bianca | ‘Als ik straks thuiskom, dan moet ik dit aan Paul vertellen!’
Blog Bianca | ‘Als ik straks thuiskom, dan moet ik dit aan Paul vertellen!’