Schrijver ‘Kluun’ in De Kist – ‘Zorg dat je van het leven geniet’
14 mei 2018 · 11:21
Update: 21 februari 2025 · 15:58
Raymond van de Klundert, beter bekend als ‘Kluun’, is te gast in het tv-programma De Kist. Hij vertelt over hoe het thema dood in zijn leven een rol speelt. ‘Juist bij een naderende dood zeg ik: carpe diem.’
Weduwnaar
Lange tijd was de schrijver, de meest gevierde en verguisde weduwnaar van Nederland. Van zijn boek Komt een vrouw bij de dokter, over de ziekte en het overlijden van zijn eerste vrouw, werden wereldwijd 1,2 miljoen exemplaren verkocht. Raymond van de Klundert beschrijft in deze bestseller hoe hij de borstkanker van zijn geliefde Judith ontvlucht door zich in het nachtleven te storten, totdat de liefde in het aangezicht van de dood overwint.
‘Zorg dat je van het leven geniet en dat je eruit haalt wat er in zit’
In de kamer waar Judith opgebaard lag, en wat later de schrijfkamer werd van Raymon, hebben zij met enorme letters van één meter groot ‘Carpe Diem’ op de muur gezet. Deze lijfspreuk betekent nog steeds veel voor de schrijver.
Cliché
‘Wetende dat we doodgaan, zeg ik eens te meer: zorg dat je van het leven geniet en dat je eruit haalt wat er in zit’, vertelt hij in De Kist. ‘We kunnen doen wat we willen; je kunt presentator of schrijver worden. Maar we kunnen ook morgen kanker rijgen of onder de tram lopen. Pluk de dag: het is een cliché. Maar alles clichés zijn waar, en dit cliché houd ik in ere.’
Lijfspreuk
De weergave van deze video vereist jouw toestemming voor social media cookies.
Leven na de dood?
Zelf is Raymond van de Klundert niet meer bang voor het einde sinds hij zijn vrouw met een gelukzalige glimlach de dood in zag gaan. De schrijver heeft geen idee wat er daarna komt: ‘Het is natuurlijk leuker om als ziel terug te kijken dan te eindigen in een gat in de grond. Ik sluit niet uit dat er meer is dan wij denken.’
De Kist
Bekijk hier een aflevering van De Kist waarin Raymond meer vertelt over hoe hij omgaat met het thema dood in zijn leven.
Meest gelezen
- Gerben verloor zijn vrouw: ‘Mijn hoofd wist het wel, maar mijn hart nog niet’
In de uitzending
Gerben verloor zijn vrouw: ‘Mijn hoofd wist het wel, maar mijn hart nog niet’
- Hans verloor zijn vader: ‘Mijn levensstijl stond haaks tegenover zijn geloofsleven’
In de uitzending
Hans verloor zijn vader: ‘Mijn levensstijl stond haaks tegenover zijn geloofsleven’
Lees ook
- ‘Ja, mijn moeder is oud geworden, maar mijn rouw is evengoed intens’
‘Ja, mijn moeder is oud geworden, maar mijn rouw is evengoed intens’
- Gerben verloor zijn vrouw: ‘Mijn hoofd wist het wel, maar mijn hart nog niet’
In de uitzending
Gerben verloor zijn vrouw: ‘Mijn hoofd wist het wel, maar mijn hart nog niet’
Ontvang bemoedigende artikelen & verhalen in je mailbox
We sturen je elke week een selectie van indrukwekkende verhalen en inspirerende artikelen.
Lees onze privacyverklaring.