
‘Sophie wilde niet op haar twintigste hier begraven liggen. Ze wilde leven, net als wij’
22 februari 2025 · 05:57| Leestijd:3 min
Update: 24 februari 2025 · 15:09
Vier zussen die niet alleen familie van elkaar zijn, maar ook als vriendinnen voelen. Al van jongs af aan hebben ze een goede band. Maar nu moeten de drie oudsten hun jongste zusje missen. Lisanne en Emma staan bij het graf van Sophie en vertellen in de uitzending van ‘Ik mis je’ hun verhaal.
“We hebben ook een tatoeage met z’n vieren, allemaal dezelfde.” De zussen tonen aan presentator Arjan Lock de kleine tatoeages met de vier hartjes op hun arm. “Het is bijzonder om te weten dat zij ‘m ook nog steeds heeft, dat is een fijn idee.”
Eetstoornis
Sophie is veertien jaar als ze een eetstoornis ontwikkelt, Anorexia Nervosa. Van het stemmetje in haar hoofd mag ze niet eten, al wil ze dat wel. Het is een constante strijd. Zelf vindt ze dat ze te dik is, al is ze in werkelijkheid mager.
In het begin van Sophies ziek-zijn hebben haar zussen weinig begrip voor Sophies onkunde om te eten. Gefrustreerd zeggen ze tegen haar dat ze gewoon moet eten. “Maar dat werkte helemaal niet. Daardoor botsten we, het dreef ons volledig uit elkaar. Het deed ons inzien dat ze echt een ziekte heeft, waar ze zelf geen invloed op heeft. Het is geen keuze, het is haar overkomen.”
Keihard lachen
Na een jaar besluiten de zussen in overleg met hun ouders dat zij zich niet meer met de eetstoornis bemoeien, en alleen echte zussen-dingen met elkaar bespreken en doen. Het doet hun zussenband goed.
Als Emma en Lisanne aan hun zusje terugdenken, herinneren ze zich vooral hoe lief, puur en oprecht ze was. “Ze deed altijd alles voor ons. Op momenten dat het met haar helemaal niet goed ging, vroeg ze ook altijd aan ons hoe het ging.”
Humor verbond de zussen met elkaar. “We deden genoeg leuke dingen met elkaar. Al was het alleen maar lachen. We hadden alle vier dezelfde humor die niemand anders begreep. Sophie was de grappigste van ons vieren. Haar humor is iets wat we onwijs missen. Je kon keihard met haar lachen, tot het eind aan toe.”
'Je kon keihard met haar lachen, tot het eind aan toe'
Afscheid
“Ze deed zo haar best om beter te worden, om alle behandelingen te volgen die ze aangeboden kreeg,” vertellen de zussen. “Ze wilde niet op haar twintigste hier begraven liggen, natuurlijk niet. Ze wilde ook leven, net als wij.”
In de laatste fase van Sophies leven, stoppen de zussen met werken en komen ze als gezin veel bij elkaar. Samen nemen ze afscheid van Sophie. “Dat waren heel moeilijke, maar ook heel waardevolle momenten.”
Dat de zussen op een dag weer met z’n vieren bij elkaar zullen zijn, weten de zussen zeker. “We hebben er het volste vertrouwen in dat ze naar de hemel is gegaan. Daar is ze, en daar gaan wij haar ook ooit weer zien. Dat is misschien de enige troost die er nu is.”
Kijk vanaf minuut 08:21 hoe Lisanne en Emma over hun zusje Sophie vertellen.
- Inez’ dochter wilde leven, maar verloor de jarenlange strijd tegen anorexia
Inez’ dochter wilde leven, maar verloor de jarenlange strijd tegen anorexia
- Jeffrey verliest zijn zus aan ALS: ‘Ze vroeg of ik haar kinderen wilde uitleggen wat er met mama ging gebeuren’
Jeffrey verliest zijn zus aan ALS: ‘Ze vroeg of ik haar kinderen wilde uitleggen wat er met mama ging gebeuren’
Meest gelezen
- Bianca’s dochter stapte uit het leven: ‘Elk minieme foutje maakte haar wanhopig’
Verborgen strijd
Bianca’s dochter stapte uit het leven: ‘Elk minieme foutje maakte haar wanhopig’
- Lydia is tijdens de kerst alleen: ‘Normaal vind ik de kerstdagen heel leuk, maar als het zo moet, sla ik ze liever over’
Hoe kom je de feestdagen door, als je net iemand bent verloren?
Lydia is tijdens de kerst alleen: ‘Normaal vind ik de kerstdagen heel leuk, maar als het zo moet, sla ik ze liever over’
- Wat zet ik op de kerstkaart? 6 tips
Wat schrijf je aan iemand die rouwt?
Wat zet ik op de kerstkaart? 6 tips
Lees ook
- Astrid Holleeder over de dood van haar moeder: ‘Terwijl ik ondergedoken zat, moest ik voor haar blijven leven’
De Kist, aflevering 16, 29 december
Astrid Holleeder over de dood van haar moeder: ‘Terwijl ik ondergedoken zat, moest ik voor haar blijven leven’
- Mirah houdt de hand van haar stervende vader vast: ‘Hij glimlachte en blies zijn laatste adem uit’
Ik mis je, vrijdag 28 december, Lichtjes in het donker
Mirah houdt de hand van haar stervende vader vast: ‘Hij glimlachte en blies zijn laatste adem uit’
- Frederique Spigt schrijft ontroerend lied voor haar stervende moeder: ‘De dood is soms een bevrijding’
De Kist, aflevering 15, Kerstspecial
Frederique Spigt schrijft ontroerend lied voor haar stervende moeder: ‘De dood is soms een bevrijding’








