Blog Annelies – Het allermooiste cadeau ooit
11 april 2018 · 00:32
Update: 5 februari 2025 · 10:06
Wanneer je de vrouw die jouw moeder was door dementie langzaam ziet verdwijnen, doet dat pijn. Maar soms kun je ook in zo’n verdrietige situatie tóch iets moois ontdekken.
Alzheimer
De Alzheimer heeft zijn genadeklap uitgedeeld. Na het plotselinge overlijden van vader was hun moeder snel achteruit gegaan. Samen hadden ze het nog lang weten te redden in hun bejaardenhuisje. Waar zij vergat, was hij haar geheugen. Maar toen hij wegviel, vond ze nergens meer houvast. Opname in een verpleeghuis was noodzakelijk. En daar, in die omgeving waar niets meer vertrouwd was, ging ze zienderogen achteruit. Nog geen half jaar later zit ik met haar drie kinderen om tafel om haar afscheid te bespreken.
‘Ze was nog maar een schim van de vrouw die ze ooit was geweest’
De rollen omgedraaid
Beide zoons lijken vooral opgelucht. Het was verschrikkelijk om te zien hoe hun moeder nog maar een schim was van de vrouw die ze ooit was. Hoe ze de weg in het leven kwijtraakte en de rollen steeds meer werden omgedraaid. Ze hebben het zichtbaar moeilijk met het ontluisterende decorumverlies van hun moeder. Een intelligente, belezen vrouw, die er altijd tot in de puntjes verzorgd uitzag. Ze was altijd een zakenvrouw geweest, ambitieus en gedreven. Als werkende moeder haar tijd ver vooruit. Er klinkt respect en bewondering in hun stem als ze vertellen over haar leven. Die moeder, hún moeder, ‘kwijlend in de luiers’ te zien, was meer dan ze konden verdragen. Daardoor was hun contact het laatste jaar minimaal. De dochter zit er stilletjes bij.
‘Pas toen ze dement werd, kwam er een veel lievere vrouw tevoorschijn’
Het mooiste cadeau ooit
Na afloop van ons gesprek, geef ik beide zoons een hand. De dochter loopt mee naar de gang. Bij de deur treuzelt ze. “Weet je”, zegt ze en aarzelt even voor ze verder gaat. “Het is natuurlijk een vreselijke rotziekte en ik had het mijn moeder zeker niet gegund, maar het heeft mij ook iets goeds gebracht.” Het blijft even stil. “We hebben altijd een moeizame relatie gehad. Ik ben zo anders dan mijn broers, ik deed het nooit goed in haar ogen.” Ze knippert de tranen weg. “Ik wilde het net niet zeggen, maar mijn moeder was ook een harde vrouw. Pas toen ze dement werd, kwam er een veel lievere vrouw tevoorschijn. Toen zag ik haar kwetsbare kant en daardoor kon ik wél voor haar zorgen.” Ze haalt diep adem: “De laatste keer dat ik haar zag, aaide ze bij het afscheid zacht met haar hand over mijn wang. Dat was het mooiste cadeau dat ze me kon geven.”
Meest gelezen
- Coen stapt uit het leven, Charlotte zoekt haar weg vooruit
Na het verlies van Coen blijft zijn zus Charlotte achter met veel vragen. Ondanks haar verdriet probeert ze de draad weer op te pakken en het leven te omarmen.
Coen stapt uit het leven, Charlotte zoekt haar weg vooruit
- 21 jaar vocht Freek voor een volwaardig leven – tot het niet meer ging
Gevangen in je eigen lichaam
21 jaar vocht Freek voor een volwaardig leven – tot het niet meer ging
- Sanne Koopman verliest haar broertje en haar zoon: ‘Ik ging ervan uit dat ze thuis zouden komen’
Sanne Koopman uit 'Op de spoed'
Sanne Koopman verliest haar broertje en haar zoon: ‘Ik ging ervan uit dat ze thuis zouden komen’
Lees ook
- Rinke en Ron vonden elkaar door Ik mis je: 'Ik was verliefd, maar zat ook volop in de rouw'
Nieuwe liefde na verlies
Rinke en Ron vonden elkaar door Ik mis je: 'Ik was verliefd, maar zat ook volop in de rouw'
- Binnen drie dagen verliest Carla haar ouders: ‘Ik kwam twee keer te laat om afscheid te nemen’
In de uitzending
Binnen drie dagen verliest Carla haar ouders: ‘Ik kwam twee keer te laat om afscheid te nemen’
- De kist en wat hij kan vertellen - van ecokarton tot blues
Hoe nabestaanden de kist van hun dierbaren vormgaven
De kist en wat hij kan vertellen - van ecokarton tot blues
Ontvang bemoedigende artikelen & verhalen in je mailbox
We sturen je elke week een selectie van indrukwekkende verhalen en inspirerende artikelen.
Lees onze privacyverklaring.