Van kritisch naar hecht: 'Mijn moeder was een pittige tante, maar ook mijn maatje'
28 februari 2025 · 08:30| Leestijd:2 min
Update: 14 maart 2025 · 13:42
Als kind voelde Annette Vernooij de druk om te voldoen aan de hoge verwachtingen van haar moeder. Hun relatie was niet altijd gemakkelijk, maar in de laatste jaren groeiden ze naar elkaar toe en werden echte maatjes. Nu haar moeder er niet meer is, blijft het gemis groot.
Annette verzorgt het graf van haar moeder. "Morgen zou zij 98 geworden zijn," vertelt ze aan Arjan Lock in het EO-programma Ik mis je.
"Mijn moeder was een onafhankelijke vrouw. Ze was graag chic gekleed, altijd goed verzorgd. Ze wilde dat alles voor de buitenwereld klopte en was daar perfectionistisch in. Ik probeerde me aan haar perfectionisme aan te passen. Nu ben ik zelf ook een perfectionist, en dat is soms best lastig. Ik wilde dat alles wat ik deed goed genoeg was voor mijn moeder."
Meer persoonlijke verhalen over het missen van je moeder lezen?
Schrijf je in voor ons gratis tweewekelijkse Ik mis je-nieuwsbrief.
Lees onze privacyverklaring.
Op school wilde Annette goede cijfers halen. "Dan was ze trots op mij. Maar het was pittig. En als ze boos was, dan zweeg ze als straf. Als kind wil je juist dat je moeder met je praat en je knuffelt."
Regie tot het einde
Toch wil Annette haar moeder niet negatief afschilderen. Ze was een pittige tante, dat zeker, maar ook een bijzondere vrouw. In de snikhete zomer van 2018 verzwakte haar moeder lichamelijk, al bleef haar geest sterk. Na een ziekenhuisopname en een periode in het verpleeghuis zei ze op Eerste Paasdag: "Vandaag ga ik dood." En zo gebeurde het. "Tot het einde had ze de regie. Sindsdien mis ik haar nog elke dag."
Je moeder missen
"Ik mis mijn maatje, met wie ik koffiedronk en ging winkelen. We zagen elkaar wel vijf keer per week en belden elkaar. Ik ben heel dankbaar dat ik haar als moeder heb gehad. Alles deden we samen."
Annette Vernooij is te zien in de uitzending van Ik mis je op zondag 2 maart om 09.00 op NPO2.
- Blog Rebekka | ‘Ik heb er alles voor over om weer naast mijn moeder te zitten’
Blog Rebekka | ‘Ik heb er alles voor over om weer naast mijn moeder te zitten’
Meest gelezen
- ‘Haar kamertje was mooi en af. Maar het bleef leeg.’
Uitzending zaterdag 4 oktober om 18.25 uur op NPO2
‘Haar kamertje was mooi en af. Maar het bleef leeg.’
- 'Hoeveel pijn je hart ook doet, wat je voelt is de liefde'
Column Jeroen van Veen | Missen is liefde
'Hoeveel pijn je hart ook doet, wat je voelt is de liefde'
- Je achternaam na het verlies van je partner: ‘Mijn meisjesnaam past bij mijn ‘nieuwe’ ik’
Drie vrouwen over de impact van hun naamkeuze na het verlies van hun partner
Je achternaam na het verlies van je partner: ‘Mijn meisjesnaam past bij mijn ‘nieuwe’ ik’
Lees ook
- Robberts broer zakte in elkaar tijdens hun vakantie: 'Zonder Martijn vlogen we terug'
Robberts broer zakte in elkaar tijdens hun vakantie: 'Zonder Martijn vlogen we terug'
- Vijf uitspraken die rouwenden liever niet horen – en wat wél helpt
Wat zeg je tegen iemand die rouwt?
Vijf uitspraken die rouwenden liever niet horen – en wat wél helpt
Ontvang bemoedigende artikelen & verhalen in je mailbox
We sturen je elke week een selectie van indrukwekkende verhalen en inspirerende artikelen.
Lees onze privacyverklaring.