Blog Sanne | ‘Haar paspoort is nog jaren geldig’
22 januari 2019 · 00:01
Update: vandaag · 10:33
In een lade ligt het paspoort van Roos. Ongebruikt. Ze hadden zoveel plannen en dromen. Nu vindt Sanne het paspoort van haar dochtertje ongebruikt terug. Niemand heeft er naar gevraagd.
Samen op reis
Voor een afspraak voor mijn zoontje Merijn ben ik in het ziekenhuis. Er is een identiteitsbewijs nodig. Het voelt dubbel. Het laatste paspoort dat we hebben aangevraagd, was voor onze dochter Roos. En niet voor het ziekenhuis, maar om samen op reis te kunnen.
Maar toen werd ze ziek. Weken ziekenhuis volgden, er was niemand die vroeg naar haar identiteitsbewijs. Haar paspoort bleef ongebruikt in de kast. Maar wat had ik hem graag nodig gehad. Voor een reis of desnoods iets simpels als een afspraak.
Pasfoto’s maken
‘Weet je nog, met Roos?’, vraagt mijn man. ‘Ja’, zeg ik, ‘dat was bijna niet te doen.’ Ze was nog klein en kon niet stil zitten op de stoel. We kiezen dit keer een andere fotograaf. Vanwege toen. Vanwege de herinnering. Merijn lacht naar de fotograaf en zit net genoeg stil. Hij lijkt in veel op Roos, het wordt een mooie foto.
‘Haar paspoort… gemaakt om samen te reizen. Maar ze is alleen gegaan.’
Paspoort nog jaren geldig
Ik zoek onze paspoorten voor de aanvraag. Vier paspoorten vind ik. Gemaakt voor vakanties, voor dromen, voor plannen. België gecanceld, Israël gecanceld. De plannen vielen met de dromen in duigen. Haar paspoort. Nog jaren geldig. Gemaakt om samen te reizen. Maar ze is alleen gegaan.
En toch, hoop ik, dat ze ergens meereist met ons. In ons. In onze gedachten. Ik voel haar nog in elke vezel van mijn bestaan. En neem ik haar paspoort een volgende keer misschien wel mee. Hij is tenslotte nog jaren ‘geldig’.
Meest gelezen
- Patricia verliest haar zoon Swen (14): 'Hij zei: "Mama, je moet me helpen, ik wil niet dood”'
Patricia verliest haar zoon Swen (14): 'Hij zei: "Mama, je moet me helpen, ik wil niet dood”'
- Blog Monique | ‘Mijn dagen waren van ’s ochtends vroeg tot ’s avonds laat gevuld met dingen regelen’
Blog Monique | ‘Mijn dagen waren van ’s ochtends vroeg tot ’s avonds laat gevuld met dingen regelen’
- 14 indrukwekkende films over rouw die troost bieden
Deze films kunnen je helpen in moeilijke tijden
14 indrukwekkende films over rouw die troost bieden
Lees ook
- Wil je je verhaal delen in de uitzending van 'Ik mis je'? Meld je aan
'Ik mis je' zoekt tv-kandidaten
Wil je je verhaal delen in de uitzending van 'Ik mis je'? Meld je aan
- Blog Bianca | "Mama is bij jullie”, fluister ik'
Blog Bianca | "Mama is bij jullie”, fluister ik'
- Waarom rouwverlof net zo belangrijk is als geboorteverlof
Inmiddels al 95.000 handtekeningen onder manifest rouwverlof
Waarom rouwverlof net zo belangrijk is als geboorteverlof