Gedicht René Oskam | ‘Één keer’ over laatste woorden
29 juni 2021 · 00:08
Update: 3 januari 2025 · 15:47
Wat valt er nog te zeggen, als je afscheid moet nemen van een dierbare? Moet je je woorden wegen naar wat er echt toe doet, of doet het er niet toe wat je zegt? René Oskam geeft in zijn gedicht ‘één keer’ woorden aan dit moment, dat hij zelf ook heeft ervaren.
Dichter René Oskam schreef het gedicht namelijk toen hij afscheid nam van zijn oma. "Ze had corona," vertelt hij. "En toen ik haar ziekenhuiskamer verliet, wist ik dat het de laatste keer was dat ik haar zou zien." Hij wist niet wat hij tegen haar moest zeggen.
"Dus vroeg ik me af: wat zeg je eigenlijk bij een afscheid? Als je elkaar nooit meer gaat zien? En de rest van het gedicht rolde er automatisch uit.’ Zijn gedicht één keer staat in de bundel Roos uit beton.
één keer
wat zeg je bij een afscheid
als je elkaar nooit meer gaat zien?
ik hou van je? het beste?
ik heb je lief? of heel misschien
staan die woorden die je zoekt
nog niet in de van dale
misschien is wat je wil zeggen
niet in woorden te vertalen
rust zacht? je was de beste?
ik ga je missen, elke dag?
of zeggen mijn tranen je genoeg
wanneer ik nog een keer naar je lach.
Over René Oskam
René Oskam schrijft, zoals hij zelf zegt, "gedichten in supernormaal Nederlands. Kort, krachtig en meteen duidelijk. Op zijn achtste begon dit met een gedicht in een boekje voor zijn voetbaltrainer Floris. Een slordige vijfentwintig jaar later heeft hij meerdere dichtbundels.
Disclaimer
Bovenstaand gedicht is met toestemming van René Oskam overgenomen. Kopiëren, verspreiden en elk anders gebruik van deze inhoud is niet toegestaan zonder toestemming van de schrijver.
Gedicht Gerard Rozeboom | ‘In hartvorm altijd bij mij’
Gedicht Gerard Rozeboom | ‘In hartvorm altijd bij mij’Gedicht | 'Ben je er nog, liefje?' zegt Anja bij het grafje van haar baby
Gedicht | 'Ben je er nog, liefje?' zegt Anja bij het grafje van haar baby
Meest gelezen
- Yolanda en Martin verloren hun dochter Whitney (26) aan borstkanker
‘Whit, ik doe net of je op reis bent’
Yolanda en Martin verloren hun dochter Whitney (26) aan borstkanker
- Yvonne en Marianne raken bevriend op de begraafplaats: ‘Ze begreep mijn worstelingen die andere vriendinnen niet snapten’
Vriendschap uit rouw
Yvonne en Marianne raken bevriend op de begraafplaats: ‘Ze begreep mijn worstelingen die andere vriendinnen niet snapten’
Lees ook
- Thom (18) overlijdt ondanks zijn ziekte onverwachts: 'Als ouders kun je niet dieper vallen'
In de uitzending
Thom (18) overlijdt ondanks zijn ziekte onverwachts: 'Als ouders kun je niet dieper vallen'
- 'Ik mis je' zoekt: freelance schrijvers met lef en invoelingsvermogen
'Ik mis je' zoekt: freelance schrijvers met lef en invoelingsvermogen
- Blog Jurgen | 'Luna was als een koningin in haar rolstoel'
Jurgen mist zijn dochter
Blog Jurgen | 'Luna was als een koningin in haar rolstoel'